Krwawienie podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych: przyczyny i rozwiązania

Przyczyny krwawienia podczas doustnej antykoncepcji 3

W nowoczesnej ginekologii istnieje cały szereg sposobów ochrony przed niechcianą ciążą. Najbardziej odpowiednia dla większości kobiet jest stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jednak stosowanie tej metody planowania narodzin ma swoje własne efekty uboczne. Jednym z powikłań jest krwawienie podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych. Zaburzenia cyklu menstruacyjnego za pomocą hormonów – dość powszechne zjawisko. Przede wszystkim jego pojawienie się zależy od rodzaju leków hormonalnych używanych przez kobietę podczas czynności seksualnych.

Co powinieneś wiedzieć o wpływie doustnych środków antykoncepcyjnych na organizm

Tabletki antykoncepcyjne

Jak wiadomo, głównymi hormonami kobiecej sfery seksualnej są progesteron i estrogen. Regulują przebieg cyklu miesiączkowego, wpływają na proces owulacji i możliwość poczęcia.

Wszystkie tabletki hormonalne ciąży są podzielone na dwa główne typy składu chemicznego i mechanizm działania. Jeśli kapsułki składają się z jednego progesteronu, farmaceuci i ginekolodzy nazywają się "mini-pili". Główną funkcją tych leków jest zwiększenie odporności kanału szyjki macicy na ruch plemników. Staje się to możliwe dzięki wzrostowi lepkości uwolnionego śluzu.

Poza zakłócaniem ruchu męskich komórek płciowych, leki składające się z progesteronu zmieniają strukturę ściany śluzowej macicy. Ten proces zmniejsza możliwość całkowitego przyłączenia jaja o około 40%.

Do

Silniejsze środki antykoncepcyjne obejmują złożone środki antykoncepcyjne składające się z progesteronu i estrogenu. Oprócz tworzenia mechanicznych przeszkód progesteronu do zapłodnienia, estrogen hamuje proces dojrzewania jaja. To właśnie te leki o podwójnym działaniu, które zapobiegają ciąży, mogą powodować krwawienie w połowie cyklu.

Maść w okresie owulacji

Jeśli młoda kobieta ma wydzielinę, która nie jest związana ze zwykłym cyklem miesięcznym, eksperci mówią o patologicznym krwawieniu o charakterze międzymiesiączkowym. Podobne problemy ginekologiczne występują dość często. Dosłownie co druga kobieta zauważyła na sobie lub to zakłócenie co miesiąc.

Krwawa wydzielina w środku cyklu może być jedną z opcji normalnego przebiegu jajeczkowania, ale najczęściej jest objawem niektórych patologii. Jeśli krew z pochwy pojawiła się przed upływem 3 tygodni od końca ostatniego miesiąca, należy natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza. Dopiero po badaniu, ultrasonografii i różnych testach ginekolog będzie w stanie określić chorobę, która spowodowała patologię.

Krwawienie międzymiesiączkowe może być wywołane z różnych przyczyn. Należą do nich zaburzenia hormonalne w pracy jajników, różne łagodne nowotwory w jamie macicy, ciąża jajowodów. Wszystkie te choroby mogą wymagać wyznaczenia odpowiedniego leczenia, często nawet natychmiastowego.

Głównym czynnikiem wywołującym takie objawy mogą być hormonalne środki antykoncepcyjne. Przyjmowanie tych leków zmienia hormonalne tło kobiecego ciała, co powoduje naruszenie cyklu miesiączkowego:

  • Najczęściej ten wzór pojawia się w pierwszych tygodniach przyjmowania tabletek. Eksperci uważają, że jest to normalne zjawisko, ciało pacjenta dostosowuje się do nowych warunków.Potrzeba czasu na pełną regulację hormonalną.
  • Jeśli problem uporczywego krwawienia trwa dłużej niż 5 miesięcy, należy przerwać przyjmowanie tabletek i zasięgnąć porady lekarza. Być może przyczyną jest wzrost dopuszczalnej dawki lub naruszenie zalecanego harmonogramu przyjmowania leku.

Aby skorygować działanie hormonalnych pigułek antykoncepcyjnych, należy odwołać się do powołania specjalnych leków, wyrównując ich działanie. Jednym z takich narkotyków jest Duphaston. Najczęściej ten lek jest przepisywany w przypadku nieprawidłowości jajników, ale krwawienie w środku cyklu może być wskazaniem do użycia.

Działanie tego leku stosuje się w wielu chorobach kobiecej sfery seksualnej. Hormonalne problemy pacjentów często nie ograniczają się do krwawienia, więc leki będą poświęcone osobnemu materiałowi.

Przyczyny krwawienia podczas przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych

Proces dojrzewania oocytów, owulacji i wydalanie oderwany żeńskich komórek rozrodczych od ciała jest kontrolowana i regulowana przez hormony kobiet genitaliów.Fluktuacja zawartości progesteronu i estrogenu we krwi pacjenta jest dość duża i zależy od fazy cyklu reprodukcyjnego.

W pierwszej połowie miesięcznego cyklu dojrzewania jaj estrogen jest bardziej aktywny. Maksymalny wpływ na ciało kobiety ma miejsce w momencie owulacji. Jeśli nawożenie nie nastąpi, zaczyna działać progesteron. Jest to hormon odpowiedzialny za odrzucenie i usunięcie jaja z ciała kobiety.

Naturalny procent hormonów płciowych w ciele kobiety zawsze będzie znacznie większy niż dawka substancji czynnych w zalecanych preparatach. Dostosowanie się do ich działań zajmuje trochę czasu.

Normalną reakcją ciała pacjenta jest rozmazanie wyładowania przez 2 do 3 miesięcy przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli plamienie się nie zwiększy, a endometrium macicy nie odrzuci jajka przed czasem, to dawka środków antykoncepcyjnych jest dobrze dobrana. Krwawienie podczas przyjmowania tabletek sugeruje potrzebę korekty dawki hormonów w tym konkretnym przypadku.

Rodzaje odchodów

Większość ekspertów kieruje się wpływem tabletek hormonalnych na organizm kobiety przez ilość podjętego leku. Jeśli zaraz po rozpoczęciu przyjmowania pacjent ma plamienie, można przyjąć niewystarczającą dawkę estrogenu dla danej kobiety.

Krwawienie może również nasilić się po prawie całkowitym zapakowaniu leków. Podobny objaw wskazuje niskie stężenie progesteronu w proponowanym środku antykoncepcyjnym. W obu przypadkach, aby zatrzymać krwawe wydzielanie wystarczy wybrać odpowiednią dawkę hormonów.

Znacznie gorsza sytuacja, jeśli kobieta ma krwawienie podczas przyjmowania środków antykoncepcyjnych. Taka sytuacja może rozwinąć się w przypadku, gdy endometrium jest odrzucany w macicy pod wpływem progesteronu, a procent estrogenu w organizmie i wziętym leku nie wystarcza, by powstrzymać krwawienie z macicy.

Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, gdy kobiety przyjmują syntetyczne hormony, aby zapobiec niechcianym ciążom.

Krwawienie po zniesieniu tabletek antykoncepcyjnych ma taki sam charakter, jak plamienie spowodowane substancjami antykoncepcyjnymi.Ciało pacjenta już przystosowało się do stałego uzupełniania hormonów, a udział procentowy w krwiobiegu estrogenu i progesteronu ustabilizował się.

Zatrzymanie leku, a nawet pominięcie jednej lub więcej tabletek powoduje gwałtowne zaburzenie hormonalnego tła, aw konsekwencji zaburzenia cyklu miesiączkowego. Oprócz tych sytuacji, krwawienie z acykliczne może być wynikiem przyjmowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, antybiotyków, środków uspokajających, leków.

Zalecamy przeczytanie artykułu na temat miesięcznego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, z którego dowiesz się o rodzajach antykoncepcji i mechanizmie ich działania, o osobliwościach menstruacji u kobiet podczas przyjmowania leków Postinor, Yarin i Janine.

Co musisz zrobić

Przy masywnym krwawieniu z macicy, niezależnie od przyczyn, które je wywołały, pilnie potrzebujesz pomocy u lekarza. Często kobieta, oprócz terapii farmakologicznej, wymaga audytu instrumentalnego jamy macicy.

Jeśli z różnych powodów nie ma możliwości pójścia do ginekologa, lekarze zalecają pacjentom paradoksalne rozwiązanie: z wyraźnym krwawym wydzielaniem z pochwy, zwłaszcza jeśli występują w nich skrzepy lub szkarłatna krew,należy zwiększyć dawkę doustnych środków antykoncepcyjnych, a zamiast przyjmować jedną tabletkę codziennie, należy przyjmować je rano i wieczorem, aż krwawienie ustanie.

Ta taktyka zakłada oczywiście dużą konsumpcję narkotyku, ale w tym przypadku oszczędności są niewłaściwe. Przyjmowanie podwójnej dawki pigułek antykoncepcyjnych nie neguje użycia tradycyjnych środków powstrzymujących krwawienie.

Co musisz wiedzieć o kobiecie przed zażyciem pigułek antykoncepcyjnych

Krwawe wydzielanie podczas stosowania leków hormonalnych przeciwko niechcianej ciąży jest najczęstszym działaniem niepożądanym tej metody antykoncepcji. Jeśli w ciągu pierwszych kilku tygodni od rozpoczęcia przyjmowania tabletek, rozładowanie różnych sił zaczęło się niezależnie od okresu cyklu miesiączkowego, nie jest to powodem do paniki.

Przy połowie wszystkich pacjentów podobne zjawiska mijają już w trzecim miesiącu przyjmowania hormonów, a 25% kobiet powinno odczuwać podobne niedogodności około pół roku. Jeśli w tym okresie plamienie z pochwy nie zniknie, a próby pobrania innego leku lub dawki hormonów nie przyniosły rezultatów, kobieta najlepiej porzuci tę metodę zapobiegania niechcianej ciąży.

Nowoczesne metody antykoncepcji są dość zróżnicowane, a specjaliści mogą pomóc każdemu młodemu pacjentowi. Jednocześnie konieczne jest uniknięcie większości negatywnych konsekwencji dla kobiecego ciała, niż oczywiście krwawienie podczas przyjmowania hormonalnych tabletkowych środków antykoncepcyjnych. Jeśli powstały, nie musisz wpadać w panikę, ale musisz odwiedzić lekarza.

Podoba Ci się ten post? Udostępnij znajomym:

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: